pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 14 września 2021
  • wyświetleń: 3129

Ukrainiec zatrzymany za naruszenie nietykalości cielesnej

Podczas interwencji w niedzielę, 12 września, mężczyzna naruszył nietykalność cielesną policjantów. 25-letni obywatel Ukrainy szarpał i uderzał, próbował dusić mundurowych. Mężczyzna został zatrzymany, a wczoraj pszczyńscy kryminalni przeprowadzili z nim czynności procesowe. Teraz o jego losie zdecyduje sąd.

policja, policjanci, ilustracja, śledztwo
fot. KPP Pszczyna


Policjanci zatrzymali agresywnego 25-latka, który podczas interwencji naruszył nietykalność cielesną interweniujących policjantów. W niedzielę, po godzinie 20.00, oficer dyżurny jednostki otrzymał informację o awanturze, do jakiej doszło na terenie jednego z hoteli w Pszczynie.

Kiedy na miejscu pojawili się stróże prawa, agresja nietrzeźwego mężczyzny została skierowana wobec mundurowych. Początkowo mężczyzna stawiał bierny opór, nie reagował na ich polecenia. 25-latek jednak na tym nie poprzestał. Już po chwili widząc konsekwentne działania prewencjuszy, obywatel Ukrainy rzucił się na nich z pięściami, usiłował dusić, a także szarpał za mundur, czym naruszył ich nietykalność. Młody mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany.

W wyniku przeprowadzonych czynności na podstawie zebranych materiałów dowodowych mężczyźnie przedstawiono zarzut naruszenia nietykalności cielesnej interweniujących policjantów. Prokuratura Rejonowa w Pszczynie zastosowała wobec mężczyzny grzywnę pieniężną. Ponadto mężczyzna był już karany w Polsce w związku z kierowaniem pojazdu w stanie nietrzeźwości. Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. O losie 25-latka zdecyduje sąd.

Zarówno policjant w mundurze, jak i policjant pełniący służbę w ubraniu cywilnym jest prawnie chroniony przed atakami fizycznymi. Prawo przewiduje karę za naruszanie nietykalności cielesnej policjanta, a zachowanie to jest przestępstwem. Naruszeniem nietykalności może być na przykład szarpanie policjanta za mundur, popychanie, a nawet próba zrzucenia czapki policyjnej z głowy.

Art. 222 Kodeksu Karnego:

§ 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

ar / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.